Blog

Upcycling by La femme MiMi

MiMi Lan je známá svými výšivkami, kterými zdobí nejen své nové kolekce ale i recykluje nenošené, staré oblečení. Vytvořila kolekci upcycled svetrů z kvalitních materiálů, jako je mohér či bavlna s vlnou, zakoupených v secondhandu. S týmem talentovaných studentek – Sárou a Klárou, na tyto svetry pak v ateliéru v Praze ručně aplikovala výšivky, čímž dala svetrům novou šanci. Každý svetr má vlastní příběh a každý svetr si vybral vlastní způsob aplikace. Dále stvořila projekt Souvenir – hledala po antikvitách staré gobelíny z minulých století, které pak našila na své modely. Do prodeje vložila i vintage kabelky a brašny, které posbírala na bleších trzích. Mimi oživuje staré a tvoří nové – moderní.

svetry předělané MiMi

Sára Prostějovská je studentkou oděvnictví na střední škole VOŠON SPŠO a v 17 letech založila MOD.AGE magazine – platformu pro umělecky založené studenty, kterým tímto umožnila prezentovat svoji tvorbu a získat tak praxi v oboru, kterému se budou chtít v budoucnu věnovat. MOD.AGE magazine se stal pro Sáru a ostatní, kteří se na magazínu podílejí, portfóliem nejen k přijímacímu řízení na vysokou školu.

šaty a svetry přešívané Sárou

Sára se chce věnovat oděvu, zabrousit do vysoké krejčoviny. Nechce ovšem šít pouze večení róby, ale unositelné oblečení a nechce jít směrem k minimalismu, který se stal v dnešní době globálním trendem. Sára se zabývá výšivkou a aplikací a jejím cílem je propojit věci z druhé ruky s vysokou krejčovinu. Jedná se o upcyklaci, kdy dává starým věcem nový, moderní nádech.  Je to boj proti fast fashion, neboli rychlé módě, která ničí životní prostředí a nechává pracovníky třetího světa pracovat v nelidských podmínkách. Sářinou specialitou jsou pánské košile, které přešívá na dámské a zdobí je ruční výšivkou s přírodními motivy.

V Mimi vidí velkou inspiraci, protože je jedna z mála návrhářek, která právě nedělá minimalismus. Její tvorbu zaměřenou na ruční práci vždycky pozná, její styl totiž vyniká.  “Mimi je ochotná vždy všechno vysvětlit a pomoc. Musim říct, že jsem se pod jejími křídly posunula ve vyšívání i zdobní”, říká Sára.

svetry přešívané Klárou

Klára Bliss je také studentkou VOŠON SPŠO  a součástí MOD.AGE magazine. Klára dělá kostýmy pro studentské filmy a videoklipy, baví jí totiž symbióza na place u filmu. Být součástí celku plného malých buněk, které jsou každá jiným způsobem důležitá, ale navzájem na sebe závislá.  K výšivce si našla cestu skrz svého bratra, kterému chtěla dát k narozeninám něco, co by vytvořila sama, něco svého. A tak vytvořila první pánskou košili, která se pak stala součástí její první kolekce vůbec – kolekce pánských košil s minimalistickými, lineárními výšivkami. Na týdenní stáži u Mimi se naučila nové stehy a získala nový přístup k výšivkám, který ji zavedl z minimalismu k tradičnímu folklóru. Na Mimi se jí líbí, že má ke klientkám individuální přístup, nedělá masovou společenskou konfekci a že dělá vše s láskou: od výběru látky až po prodej v butiku.

Fotky: Lukáš Dohnal

Modelky: Jacqueline Kahlová and Anna Olšanská

MUA: Klara Bliss

Asistentky: Sára Prostějovská and Thu Huong Truong

Butik ve Štěpánské 53, Praha 1

Otevřeno denně 10 – 19h | sobota 11- 18h | neděle 11 – 17h

Zpět na blog