Kolekce

Keep It Simple Stupid

Společný projekt Vlasta Laura a La Femme MiMi

Tradiční motivy folkloru a lidového oděvu odrážejí hluboce zakořeněné vnímání krásy, identity i tělesnosti. Nahé tělo a jemná erotika v nich však bývají často skryté – jako nevyřčené věci, které se sotva odvážíme vyslovit. Nahota přitom byla dříve vnímána jako nositelka magické síly, která spojovala viditelný svět s tím spirituálním. Právě proto prvky jako objemné sukně nebo syté barvy zdobené květinovými a ovocnými motivy nikdy nebyly pouze estetickým gestem. Nesly v sobě symboliku, která se zformovala v průběhu staletí a probouzela fantazie a vášně. Témata touhy, erotiky a lásky, která se mohou zdát v tradičním kontextu potlačená, k nám přesto promlouvají skrze design krojů, tance i písně. Ve svých metaforách odpovídají na otázky, které jsme si možná ani netroufli vyslovit.

 

Z těchto nevyřčených vrstev vychází i fotografická série Unspoken Things, na které umělkyně Wlasta Laura pracuje již několik let. Ta kromě folklorních písní a tradic vychází také z etnografických textů, které se zabývají tělem jako kulturním fenoménem ve folkloru.

Právě tyto fotografie se staly prvotní inspirací pro designérku La Femme Mimi k vytvoření její nové módní kolekce Keep it Simple Stupid – kolekce, v níž hranice světa a kultur neexistují, a přesto jsou bytostně přítomné. Designérka Mimi se, podobně jako Wlasta Laura, pohybuje mezi tradicí a vizí, mezi minulostí a přítomností, mezi různými krajinami a světy. V její tvorbě se objevují květinové motivy, ruční výšivky, sukně i úcta k české i vietnamské tradici, k rodinné paměti a příběhům. To vše v duchu vědomého přístupu k oděvu – s důrazem na etiku tvorby a šetrnost k přírodě. K samotnému designu oděvu ale Mimi přistupuje s lehkostí a nadsázkou. Tradice přece může být i rozpustilá a sexy – a právě na tom se obě ženy shodují.

 

Celý projekt Keep it Simple Stupid je hravým spojením dvou autorek, které se navzájem inspirují, podporují a nacházejí radost ve sdíleném i vlastním autorském vyjádření. S radostí je přece všechno jednoduché.

Modelka Barbora Fialová

Děkujeme za pomocí a support:

Lam Pelnář, Dorotha, Anna, LiLi a Roxy.

Celý projekt je k vidění v Paříži od 20.9 do 31.10.2025

  • První část výstavy se bude konat v Českém centru a bude zahájena v rámci Dnů evropského kulturního dědictví. 
  • Druhá část výstavy se bude konat v zastoupení Evropského parlamentu v Paříži a zahájena bude v rámci Paris Fashion Week.